گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان - تاسیس 1367
 • کوهنوردی

   

  بطور کلی ورزش و علی الخصوص ورزش کوهنوردی میتواند پلی باشد به سوی موفقیت ، موفقیتی که ما آن را در کوهنوردی اینگونه تعریف میکنیم : صبر و استقامت در برابر شرایط سخت و ناملایمات پیش رو ، کمک به یکدیگر در راستای رسیدن به هدفی مشترک.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

 • گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

   

  اين گروه ، داراي مجوز رسمي از فدراسيون كوهنوردي ايران ميباشد . در حال حاضر 70 نفر عضو رسمی و 5 نفر عضو پویا ( براساس آیین نامه طرح پویا ) دارد و تعداد بيشتري از کوهنوردان با توجه به آيين نامه داخلی به صورت ميهمان با گروه کار مي كنند . مطابق با اساسنامه پس از تأسيس گروه ، امور جاري گروه توسط هيئت مديره وقت اداره مي شود.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

چکاد اصفهان

صعود يخچال شمالي سبلان

طبقه بندی رشته: خبر

<<بنام خدا>>

صعود يخچال شمالي سبلان

اردوی آمادگی صعود به قله لنین

 

عنوان برنامه  :  صعود يخچال شمالي سبلان

تاریخ اجرای برنامه  :  12 تا 15 خرداد ماه 1396

مدت اجرای برنامه ( روز )  :  4 روز

منطقه مربوطه  :

ساوالان در شمال غرب کشور و در بین استان اردبیل و آذربایجان شرقی قرار دارد. کوه سبلان در ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین ‌شهر واقع است.

ارتفاع قله  :  ارتفاع 4811 متر

مختصات قله  :  38 درجه و 16 دفیقه و 068  ثانیه شمالی  و  47 درجه و 50 دقیقه و 243 ثانیه شرقی

تنظیم کننده گزارش  :  محبوبه شايان

اسامی شرکت کنندگان در یخچال 10 نفر  :  دوستان از بروجن سرپرست برنامه دانشجوی دکترا مصطفی احسان پور ، دکتر کریم خاکسار ، مهدی اسکندری ، میلاد خواستار ، بهزاد راستی ، امید فیروزی ، مسئول فنی فرزین برجیان ، فتح ا... شاهقلی از فرخشهر و خانم زهرا شیروانی از شیراز و محبوبه شایان گزارش نویس از گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

اسامی شرکت کنندگان از مسیر شمال شرقی 3 نفر  :  آقایان حسن شبانی و کیوان رفیعی از اصفهان و باقر طاهری از بروجن

موقعیت گیتایی (جغرافیایی) :

ساوالان سومین قله بلند ایران پس از دماوند و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است و در استان اردبيل واقع شده است. از لحاظ تقسیمات اداری استان اردبیل، این کوه در مرز بین بخش مرکزی شهرستان اردبیل و بخش لاهرود شهرستان مشکین شهر واقع می‌باشد. این کوه در طول جغرافیایی ۴۷ درجه و ۵۰ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۸ درجه و ۱۷ دقیقه شمالی قرار گرفته‌ است. برای این کوه عظیم ۶۰ کیلومتر طول و ۴۵ کیلومتر پهنا تخمین می‌زنند و سطحی که به وسیله آن در آذربایجان قرار گرفته نزدیک به ۶۰۰۰ کیلومتر مربع است.

کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد ، قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. کوه سبلان از مجموعه‌ای از ارتفاعات متعدد تشکیل شده که به موازات ارسبارانولی اندکی در شرق آن کشیده شده‌است. امتداد آن شرقی-غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آنرا به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند. در جنوب آن کوه بزقوش ، که از سمت جنوب غربی به کوهستان سهند مربوط است ، کشیده شده‌ است.

قسمت شرقی کوه سبلان به قله آتشفشان سبلان که در بلندای ۴۸۱۱ متری قرار دارد ، منتهی می‌شود. تمام قله‌های سبلان در همه ی ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند.

در جبهه غربی قله سلطان و در کنار جانپناه ، سنگی به شکل عقاب قرار دارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده‌ است. این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به سوی شرق چرخانده‌ است. در مسیر صعود از یال شرقی (پناهگاه) سنگهایی به شکل روباه، کبوتر کاکلی و شاه و ملکه وجود دارد که در مسیر پرچم‌های راهنما وجود دارند.

وجه تسمیه ی نام قله  :

سبلان (ترکی آذربایجانی ساوالان) (معانی مختلفی برای نام ساوالان ذکر می‌شود ولی رایج‌ترین معانی عبارتند از ساو  به معنی پیغام (وحی) و آلان به معنی گیرنده معنای کلی یعنی گیرنده وحی ریشه این معنی اشاره دارد به پیامبری زرتشت در این مکان. معنی دیگر ساوالان یعنی گیرنده روح که این معنی هم حکایت از ارتفاعی دارد که در طلوع خورشید اولین مکان تابش نور قله ساوالان می‌باشد)‍‍

بهترین فصل صعود  :  ارديبهشت و مهر ماه براي يخچال شمالي سبلان، كه مسير يخ باشد نه برفي

روز شمار برنامه :

روز اول جمعه 12 خرداد ماه 1396

ساعت 10:30 از اصفهان با مینی بوس به قصد صعود يخچال شمالي سبلان به سمت اردبیل حركت كرديم.

روز دوم شنبه 13 خرداد ماه 1396

ساعت 2 نیمه شب به اردبیل رسیدیم و تا صبح کنار پارک کمپ برپا کردیم و نهایتا بعد از صرف صبحانه و جمع کردن کمپ ساعت 10:30 حرکت کردیم به سمت مقصد که ساعت12:30 به شابیل رسیدیم و بعد از صرف ناهار و آماده کردن وسایل و گرفتن ماشین در ساعت 14:30 با یک لندرور و یک پاترول در ساعت 15:10 تعداد 10 نفرمان کنار مسیر پیاده شده و بعد از پیمایش 45 دقیقه کنار چشمه و آب در ارتفاع 3500 کمپ و چادرها را در ساعت 16:15 برپا کرده  و 3 نفر از تیم ما جدا شدن مسیر شمال شرقی و پرتردد سبلان را پیشه راه کردن و با ماشینها به پناهگاه رفتن. بقول محلی های آنجا، مسیر لندرور رو 3 روز بود که باز شده بود.

روز سوم  یکشنبه 14 خرداد ماه 1396

صبح زود بعد از بیدار باش ساعت  5:30  بامداد استارت حرکت بسمت یخچال زده شده که از ارتفاع 3500 تقریبا وارد مسیرهای برفی گشتیم و ساعت 8 صبح ابتدای مسیر یخچالی بودیم که طبق برنامه 10نفرمان  به 4 كرده‌ي سه  و دو نفره تقسيم شديم و روي چهار مسير آماده كارگاه زدن و تلاش شديم. چون در تیم دو خانم تقریبا هم وزن بودیم، ما هم در یک کرده شروع به کار شدیم ، منطقه بسيار زيبا و هر ثانيه آب و هوا متغیر،  مه آلود، سرد و همراه با باد در يخچال بوديم كه تصميم گرفتيم صعود را تا قبل از خرابي هوا انجام دهيم كه مبادا گرفتار مه غليظ شويم. سپس با صعود 7 و بعضا 8 طول طناب از روي يخچال در ساعت یکربع به 15 همگی روی تاج یخچال بودیم (آخر مسير يخي يخچال) و خداروشكر توانستيم مسير را با موفقيت و بدون حادثه به پايان برسانيم. بعد از کمی استراحت و ریکاوری و جمع آوري ابزارهاي فني به سمت قله سبلان حركت كرديم ، كه حدود ساعت 15:30  به قله و درياچه سبلان که کاملا یخ زده بود رسيديم  پس از استراحت و گرفتن عكسای به یادماندنی از منطقه ، ساعت 16 تقریبا قله را از مسیر عادی و شرقی آن ترک کردیم، البته میانه راه میانبر زده و از روی برفا فرود آمديم ، و حدود ساعت 18 همگی در کمپ بودیم که سریع هماهنگی برای آمدن ماشین توسط سرپرست گرامی انجام شد و  چادرها با کمک یکدیگر جمع شد و راهی جاده شدیم . ساعت حدود 19:40 شابیل به سه همنوردی که از مسیر شمال شرقی، سبلان را صعود کرده بودن پیوستیم. آنها نیز صعود خوبی را تجربه کرده بودند و لذت برده بودن و حدود ساعت 12:30 قله سبلان و کنار دریاچه بودن. ما حدود ساعت 20 تا 21:30 دوستان خستگی تنشان را به  آبگرم شابیل سپردن و ساعت 10 همگی از شابیل حرکت کردیم .

روز چهارم دوشنبه 15 خرداد ماه 1396

 

و بعد از عبور از اردبیل و شهرهای دیگر حدود ساعت  14:45 به اصفهان رسیدیم.

AddThis Social Bookmark Button

ویدیو کلیپ

جهت نمایش ویدیو کلیپ بر روی عکس زیر کلیک کنید:

You Tube

تماس با ما

آدرس : اصفهان - صندوق پستی 1573-81465

تلفن : 09138787177

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر : 33861277 - 031

Telegramکانال رسمی تلگرام گروه کوهنوردی چکاد اصفهان 

 

پلهای ارتباطی