گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان - تاسیس 1367
 • کوهنوردی

   

  بطور کلی ورزش و علی الخصوص ورزش کوهنوردی میتواند پلی باشد به سوی موفقیت ، موفقیتی که ما آن را در کوهنوردی اینگونه تعریف میکنیم : صبر و استقامت در برابر شرایط سخت و ناملایمات پیش رو ، کمک به یکدیگر در راستای رسیدن به هدفی مشترک.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

 • گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

   

  اين گروه ، داراي مجوز رسمي از فدراسيون كوهنوردي ايران ميباشد . در حال حاضر 70 نفر عضو رسمی و 5 نفر عضو پویا ( براساس آیین نامه طرح پویا ) دارد و تعداد بيشتري از کوهنوردان با توجه به آيين نامه داخلی به صورت ميهمان با گروه کار مي كنند . مطابق با اساسنامه پس از تأسيس گروه ، امور جاري گروه توسط هيئت مديره وقت اداره مي شود.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

چکاد اصفهان

صعود به قله گنو

طبقه بندی رشته: گزارش برنامه

<< بنام خدا >>

صعود به قله گنو

مکان : منطقه گنو بندرعباس

سرپرست برنامه : لیلا نصر

گزارش نویس : لیلا نصر

تاریخ اجرا : 18 الی 1394/09/22

معرفی منطقه :

کوهستان گنو یکی از جالبترین نمونه های معروف در رشته کوههای زاگرس بشمار می آید. این کوهستان در جنوب شرقی زاگرس واقع شدهاست. کوهستان گنو با ابعادی معادل 34کیلومتر طول و 5 تا 15کیلومتر عرض مساحتی بالغ بر 350 کیلومتر مربع را در بر می گیرد . قلل معروف منطقه گنو عبارت انداز : نصیری 2349، استیری 1546، فلات مرپهن 2175، دوبرار 2282، بلزگرد 2233، ذنرانزرد 2309، تاسیمات صدا و سیما 2330، مرجوتون 2254، کهنوج 1813، سد سرخ 1122، گود بوئی1895. کوهگنو پس از کوههای هماگ 3267، سیرو 2972، کوه شیب 2731، کوه نیان 2642، کوه باز 2437 ششمینکوه مرتفع استان هرمزگان می باشد. گنو از نظر مکانی در شمال غربی شهر بندرعباس قرارگرفته است و جاده اصلی بندرعباس به سیرجان از شرق و جاده بندرعباس به بندر لنگه درجنوب آن می گذرد. صعود به قله گنو از چندین مسیر میتوان انجام داد.

·       جبهه جنوبی : ازطریق جاده بندرعباس به بندر لنگه و جاده کوهستانی ایستگاه تلوزیون، پاسگاه دیدبانیسرحد گنو، مزرعه پرگو، قله نصیری

·       جبهه شمالی : از طریق جاده بندرعباس به سیرجان، روستایتنگ باغ، روستای کهنوج بالا، قله آنتن، جاده آسفالت صدا و سیما در جهت غرب به سمت قلهدوبرار و قله نصیری

·       جبهه غربی : از طریق جاده بندرعباس به بندر لنگه، روستای فادتبالا، به موزات ریل قطار روستای تیکوه، روستای سلکو، قله نصیری

·       جبهه شرقی : از طریقجاده بندرعباس به سیرجان ،آبگرم گنو، روستای گنو، چشمه کاشون، باغ انارون، روستای کهنوجبالا، قله سرجوتون، آسفالت صداوسیما در جهت غرب به سمت قله دوبرار و قله نصیری.

مسیرصعود به قله گنو از جبهه جنوبی از طریق جاده بندرعباس به بندر لنگه (روستایایسین، تازیان ) بعد عبور از جاده منطقه حفاظت شده و پاسگاه محیط بانی مرکزی ( واقع درابتدای جاده ایستگاه ) که یک جاده به طول ارتفاع و پیچ و خم بود شروع می شود. منطقهحفاظت شده گنو در 29 کیلومتری شمال غربی شهرستان بندرعباس واقع شده است. این کوه درمقایسه با آب و هوای گرم بندرعباس دارای آب و هوای نسبتاٌ معتدل است و به همین جهتاز اهمیت خاصی برخوردار است. پوشش گیاهی آن بسیار جالب و قابل توجه است به طوری کهاداره محیط زیست هرمزگان برای حفظ و حراست از آنها تمام پوشش گیاهی این منطقع رامورد حفاظت و کنترل خود در آورده است. تنوع پوشش گیاهی این کوه از دامنه تا قله کوهدر انواع درختان گرمسیری مانند استپ بیابانی و استپ کوهپایه ای و گونه های گیاهینواحی سردسیری است. در دامنه کوه ابتدا بوته های پراکننده ای رشد کرده اند که انواعگندمیان، گون، تک درخت در میان آنها وجود دارد. بالاتر از دامنه نوع گیاهان تغییر میکند به طوری که درارتفاع 1800متری بادام وحشی گونه غالب را تشکیل می دهد. در حالی کهدیگر گونه های یاد شده در ارتفاع 2300متری مشاهده می شوند. به علت کاهش دما درختانسردسیری کاج، مرو، زیتون وحشی و شمشماد وحشی به صورت انبوه روییده اند. درختان اینناحیه هر از گاهی در اثر صاعقه در وسعت زیادی آتش می گیرند. از گیاهان دیگرارتفاعات گنو انواع گیاهان دارویی است که مورد توجه محققان و پژوهشگران می باشد. کوهگنو واقع در شمال شرقی بندرعباس و مشرف بر دشت خلیج فارس در موقعیتجغرافیایی 29-27 عرض شمالی 81-56 طول شرقی قرار دارد.

 

 

گزارش برنامه :

چهارشنبه شب هجدهم آذرماه راس ساعت 21:15  بوسیله مینی بوس بنز با سر نشینی دو راننده ، از سه راه حکیم نظامی رو به سوی مقصد از سرمای اصفهان به گرمای جنوب شتافتیم . به دلیل نامناسب بودن گرمایش مینی بوس لازم بود لباس بیشتری بر تن نمود تا از سرمای نفوذی در امان باشیم . چند توقف کوتاهی نیز جهت سوخت گیری و سرویس بهداشتی در میان راه صورت گرفت. با روشن شدن هوا سرمای کمتری احساس می شد. نان تازه شهرستان سیرجان­کرمان ما را به صرف صبحانه داخل مینی بوس واداشت . ساعت 9:30 صبح روز پنج شنبه نوزدهم آذرماه پس از گذر از شهرستان سیرجان به حاجی آباد هرمزگان در فاصله 165 کیلومتری بندرعباس رسیدیم . حدود یک ساعت جهت خرید اقلام مورد نیاز و استفاده از سرویس بهداشتی صرف گردید . در ساعت 12، جاده ورودی آبگرم گنو را سپری و طبق قرار ملاقات با راهنمای برنامه از اهالی بندرعباس 12:25دو راهی باباغلام، مقابل پمپ بنزین توقف و سپس با هماهنگی مجدد به جاده سمت راست در سوی کوهستان گنو حرکت و پس از گذر از چند روستا (درگیر، بنو بند، تازیان)12:50 در ابتدای جاده ورودی کوهستان و ایستگاه محیط زیست توقف نموده و به انتظار ملاقات راهنما نشستیم. 13:30 آقای حسینی به همراه همسر سوار بر وسیله شخصی به ما پیوسته و پس از آشنایی به سمت مقصد حرکت نمودیم . 14:20 پس از طی مسافت 32  کیلومتر به ایستگاه محیط زیست ، همان انجیر که نامی کوهنوردی است ، رسیدیم و آن را از آن جهت انجیر می خوانند که درختچه انجیری در انتهای مسیری که مجوز تردد خودرو را دارد به استقبال بنشته . مینی بوس را ترک و پس از بستن کوله بارها آماده، 15:15 مسیر قله را در حرکت شدیم تا در مکانی مناسب شب مانی نماییم . 15:45 به چشمه رَمِر با چشم انداز آن مقام بی نظیر در ارتفاع 1474متر، رسیدیم. کپرهاو نخل های زیبای سر به فلک در کنار هر چشمه چشم را می نوازید و آدمی را به تصویر کشیدن آن همه زیبایی وامی داشت . چشمه رمر در سمت راست،  خارج از مسیر، با فرودی کوتاه در زیر نخلی قابل دسترسی  می باشد که حوضچه ای در اطراف آن بنا و آب با فشار بسیار کم از لوله باریک سرازیر است. زمانی  را به قصد ماندن ، در آنجا سپری و با توجه به اینکه نظر راهنما و چند نفراز اعضای تیم، حرکت و ماندن در مقام سنگ قرار با ارتفاع 1688متر و نظر چند نفر ماندن در مقام چشمه رمر بود،  تصمیم بر آن شد که در پای چشمه ای میان این دو مکان مستقر شویم. 16:30 حرکت و ساعت 17:00 چشمه زیارت با پوشش گیاهی اطرافش و بنایی گنبدیِ، مسجد مانند در ارتفاع 1282 متر،  نمایان شد. مکان مسطح جهت برپایی چادر اطراف چشمه وجود داشت که شب را در همانجا سپری نمودیم. ناهار و شام تلفیق و حق شکم ادا گشت. گرد آتش نیز گوش را به موسیقی زنده سنتی دوستان سپرده و همراه با چای آتیشی، سوری بر پا شد . همنوردان کرمانی دقایقی به جمع ما پیوسته و جهت شب مانی به سمت مقام سنگ قرار ما را ترک گفتند. 9 شب قرار خاموشی نهادیم و 5:30 قرار بر صعود .

صبح گاهان ، بیست آذر ماه ، راس 5:40 کوله سبک با انصراف دو نفر از همنوردان به طور داوطلبانه که بنا را بر استفاده از آرامش آن مکان نهاده و باعث آسودگی خاطر تیم از امانت گذاردن وسایل و چادرها گشته، رو به سوی بلندای گنو نهادیم . روشنایی خیلی زود خودنمایی آغاز و پرتو آفتاب بر فراز، به استقبال آمد. 06:55 به سنگ قرار رسیده خوان بگسترانده و صبحانه را به صرف نشستیم و 7:30 باز در مسیر قله شدیم که درست در شیب مقابل سنگ قرار واقع است. شیب چون تنگی است که مسیر آب باران باشد و پوشیده از درختچه ها و بوته های بادام، مسیر  به صورت پاکوب مشخص است و تنها نیاز به دقت است که به دنبال آن باشیم و پیچ و خم های گاه به گاه را به درستی رد کنیم و به سمت بالا برویم. وارد دره ای پوشیده از درختان کهنسال سرو (قیر) می شویم که خود به آن باغ یا جنگل گویند ، دو طرف باغ دامنه های پوشیده از گیاهان کوهی ست. مسیری را به طرف پایین پیش رفته و باز در روبرو متمایل به راست شیب را صعود می نماییم. در این مسیر نیز درختان کهنسال سرو سایه افکنده ؛ پیچش و موج های تنیده بر پیکر آنها ، گویی بزم همیشگی در میان آن بهشت پنهان را در یاد می آورد . بعضی به آن می مانند که در گرمای دیگر فصل ها بالیدن را به خرامیدن می بازند و شاخه ها بر زمین می کشانند. در دامنه نزدیک قله پوشیده از آن درخت های زیبا گویی هنوز هیچ ارتفاع  نگرفته ای و ندیده بودم تا پایه قله درخت بروید!!!!

 

تاسیسات سمت راست که آنتن صدا سیما را در بر داشت رویت شد  و گروه کرمان بر فراز نصیری دیده هامان را به استقبال شکستش می برد . 10:30  گام برچکاد گنو پرچم چکاد برافراشته و به تصویر نشاندیم آن همه غرور زیبا، تا به یغما برد خستگی شیرین از تن را. در مقابل (جنوب) در پایین دست چادرهای تیم دیگر مجاور سنگ قرار به چشم می خورد. به گفته راهنما مناظر دیگری چون جزایر و دریا قابل رویت است که با وجود غبار آن روز دریغ شد تماشایش از آن بلندا. پس از نیم ساعت رو به بازگشت نهاده و از همان مسیر صعود بازگشتیم .  در مسیر بازگشت تیم هایی چند نفره از شیراز ، اسپانیا  و...  در صعود بودند. به سنگ قرار رسیده وسایل به امانت سپرده ی صبح بر داشته، اندکی استراحت و باز در بازگشت شدیم . 14:50 به محل شب مانی رسیدیم خوان ناهار گسترانده و چون گرسنگانی به تاراجش نشستیم . 16:30 کوله ها بر بستیم و به سمت انجیر رو نهادیم . 17:25 به مینی بوس منتظر رسیده، پس از سپاسگزاری از راهنما به سمت آبگرم گنو رو نهادیم. 20:20 به آبگرم رسیدیم (30 کیلومتر مسیراضافه به دلیل بی دقتی راننده مینی بوس و نبود تابلو در این سمت جاده )  آبگرم نسبتا تمیز می نمود که در دو بخش خانم ها و آقایان دارای دو استخر مجزا با عمق 20/1 می باشد . 10:30 رو به بندر جهت انجام پاره ای از امور دفترچه تردد مینی بوس حرکت و راس ساعت 24:00 در مرکز شهر در پارک ساحلی، کنار چادرهای مسافران دیگر چادر برافراشته و پس  از صرف شام به آغوش خواب شتافتیم . هوا خنک و نسبتا سرد می نمود اما صبح آنگاه که پرتوهای پر تلوو خورشید ما را در بر گرفت احساس گرما در تن ریشه دوانید . پس از صرف صبحانه و گشتی یک ساعته در بازارگاه ها 10:30 به سمت اصفهان بازگشته و 13:15 در محل حاجی آباد کرمان به تناول ناهار و خرید خرماهای چشمک زن پرداخته و 15:10 یک نفس به دیار خود شتافتیم و در کمال سلامتی بار دیگر خاطره ای رقم خورد و در دل چکاد جای گرفت .4 بامداد روز 22 آذر ماه در محل سه راه حکیم نظامی بدرود گفتیم آنچه از جان نهادیم ....

AddThis Social Bookmark Button

ویدیو کلیپ

جهت نمایش ویدیو کلیپ بر روی عکس زیر کلیک کنید:

You Tube

تماس با ما

آدرس : اصفهان - صندوق پستی 1573-81465

تلفن : 09138787177

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر : 33861277 - 031

Telegramکانال رسمی تلگرام گروه کوهنوردی چکاد اصفهان 

 

پلهای ارتباطی