گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان - تاسیس 1367
 • کوهنوردی

   

  بطور کلی ورزش و علی الخصوص ورزش کوهنوردی میتواند پلی باشد به سوی موفقیت ، موفقیتی که ما آن را در کوهنوردی اینگونه تعریف میکنیم : صبر و استقامت در برابر شرایط سخت و ناملایمات پیش رو ، کمک به یکدیگر در راستای رسیدن به هدفی مشترک.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

 • گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

   

  اين گروه ، داراي مجوز رسمي از فدراسيون كوهنوردي ايران ميباشد . در حال حاضر 70 نفر عضو رسمی و 5 نفر عضو پویا ( براساس آیین نامه طرح پویا ) دارد و تعداد بيشتري از کوهنوردان با توجه به آيين نامه داخلی به صورت ميهمان با گروه کار مي كنند . مطابق با اساسنامه پس از تأسيس گروه ، امور جاري گروه توسط هيئت مديره وقت اداره مي شود.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

چکاد اصفهان

گزارش برنامه قله سبزه کوه

طبقه بندی رشته: گزارش برنامه

<<بنام خدا >>

گزارش برنامه قله سبزه کوه

سرپرست  :  علیرضا نصر

گزارش نویس  :  آذر شجاعی

تاریخ اجرا  :  4 خرداد ماه 97

شرکت کنندگان  :  9 نفر عضو و 3 نفر میهمان

اعضا  :  علیرضا نصر (سرپرست) ، هادی فوقانی (سرقدم) ، مرتضی زینلی (عقب دار) ، آذر شجاعی(گزارش نویس و مسئول مالی) ، زهرا اکبر شاهی ، علیرضا پاشازاده ، شهنوش عبادت ، مهرانگیز اقبالی ، مهناز امیری.

مهمانان  :  مهناز منتظر ، منوچهرطالبی ، بدری باقری.

 

معرفی منطقه سبزه کوه  :

سبزکوه از جمله کوههای مهم شرقی استان چهارمحال و بختیاری است. همچنین این کوه جزیی از رشته کوههای بخش مرکزی (در جنوب شرق) استان چهار محال و بختیاری محسوب می گردد. موقعیت جغرافیایی بلندترین قله این کوه در 31 درجه 43 دقیقه و 21.9 ثانیه عرض جغرافیایی شمالی و 50 درجه و 56 دقیقه و 12.2 ثانیه طول جغرافیایی شرقی واقع گردیده است. سبزه کوه همچنین در جنوب شرق شهرستان ناغان قرار گرفته است. رودخانه سبزکوه از دامنه شمال شرقی این کوه و دامنه غربی هزار دره سفلی و جبهه جنوب غربی کوه چرو و کلار سرچشمه گرفته به سوی شمال غرب حرکت می کند.  همچنین رودخانه ارمند یا کارون شمالی در جبهه جنوب غرب آن جریان دارد. نزدیکترین روستا از دامنه شمالی چهار طاق و در شمال شرق وستگان و وروستای معدن نیز در جنوب غربی سبزکوه واقع گردیده اند.

بلندترین قله سبزکوه بر اساس نقشه های توپوگرافی (1:25000) 3527 متر  و GPS بلندی این قله را 3575 متر از سطح آبهای آزاد نشان میدهد. این قله در شمال غرب قله هزار دره و تنگ زندان و درجنوب  ساختمان تعاونی عشایر سبزکوه و جنوب غرب مزرعه انجیر چک قرار گرفته است . سبزکوه همچنین در شمال شرق روستای معدن واقع گردیده است . 

 مسیر صعود : بالاروی از دامنه شمالی سبزکوه یکی از مسیرهای مناسب به شمار می رود. چشمه سردره یا چشمه سرد در دامنه شمالی بلندترین قله سبز کوه   جایگاه مناسبی برای شروع برنامه می باشد. یک راه پایکوب که مورد استفاده مردم کوچ نشین سبزکوه است از یک دره پس از دره فرعی بالای چشمه سرد به سوی قله در راستای کلی جنوب بالا می رود . این مسیر تا گردنه ای کوچک به نام قره گندی بالا رفته و سپس با حدود 100 متر پایین رفتن به کف هموار دره ای به نام کلیجه می رسد که جایگاه کوچ نشینان تر ک بختیاری اصلانلو است. از آنجا از دو راه پایکوب می توان به قله رفت یکی در دامنه شرقی دره کلیجه تا یال شرقی قله بالارفته و دیگری از دره فرعی در سمت راست در  جنوب غرب دره کلیجه و موازی با آن تا یال شمالی و سپس به قله می رسد.

چگونگی اجرای برنامه  :

صبح روز 4 خرداد ماه ساعت 5:30 دقیقه پس از تکمیل شدن نفرات در ایستگاه های دروازه تهران ودروازه شیراز مسیر خود را به سمت شهرستان بروجن و از آنجا به گندمان رفتیم بعد از گذر از روستای مورچگان وارد تنگ وستگان شده و مسیر خاکی جاده وستگان ناغان از همان جا شروع شد راننده بعد از عبور مختصر در جاده خاکی از ادامه مسیر طفره رفت ولی با اصرار همنوردان و اینکه باید حتما در ابتدا مسیر صعود قله قرار بگیریم و گرنه قادر به صعود نخواهیم بود با اکراه شروع به حرکت کرد پس از گذشتن حدود 45 دقیقه در سمت راست تابلوی حفاظت محیط زیست سبزه کوه محلی بود که از آن مسیر فرعی به طرف مبدا صعود رهسپار شدیم ساعت 9:30 دقیقه بعد از پیاده شدن از مینی بوس به سمت قله راهی شدیم در ساعت 9:50 دقیقه با دیدن اولین چشمه خوان صبحانه گسترانده و به علت ضیق وقت ساعت 10:20 دقیقه بدون جلسه معارفه به راه خود ادامه دادیم در بین مسیر 3 تن از دوستان در محل چشمه ای دیگر به علت خستگی از ما جدا شدن و ساعت 3:20 دقیقه بر چکاد سبزه کوه ایستاده پرچم گروه را افراشته و عکسهای به یادگار گرفتیم و سریعا برای این که به علت مسافت زیاد و رعایت نکردن قانون ساعت 2 ( به علت روز طولانی و هوای خوب) به شب برخورد نکنیم به سرعت عزم برگشت گرفته  و در ساعت 16:50 بعد از استراحت کوتاه و خوردن ناهار سبک به راه ادامه داده ساعت 19:30 دقیقه در مینی بوس سوار شده ودر راه جلسه انتقاد و پیشنهاد را برگزار نمودیم تقریبا همه از اجرای مطلوب برنامه احساس خرسندی نمودند و از سرقدمی عالی  و شناسایی دقیق محل توسط همنورد گرانقدر جناب هادی فوقانی و همچنین عقب داری بدون نقص جناب زینلی  ابراز تشکر و قدردانی نمودند ولی پیشنهاد کردند که چون مسافت زیاد و منطقه بسیار زیبا بود بهتر است این برنامه 1و نیم روزه اجرا شود.

AddThis Social Bookmark Button

ویدیو کلیپ

جهت نمایش ویدیو کلیپ بر روی عکس زیر کلیک کنید:

You Tube

تماس با ما

آدرس : اصفهان - صندوق پستی 1573-81465

تلفن : 09138787177

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر : 33861277 - 031

Telegramکانال رسمی تلگرام گروه کوهنوردی چکاد اصفهان 

 

پلهای ارتباطی