گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان - تاسیس 1367
 • کوهنوردی

   

  بطور کلی ورزش و علی الخصوص ورزش کوهنوردی میتواند پلی باشد به سوی موفقیت ، موفقیتی که ما آن را در کوهنوردی اینگونه تعریف میکنیم : صبر و استقامت در برابر شرایط سخت و ناملایمات پیش رو ، کمک به یکدیگر در راستای رسیدن به هدفی مشترک.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

 • گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

   

  اين گروه ، داراي مجوز رسمي از فدراسيون كوهنوردي ايران ميباشد . در حال حاضر 70 نفر عضو رسمی و 5 نفر عضو پویا ( براساس آیین نامه طرح پویا ) دارد و تعداد بيشتري از کوهنوردان با توجه به آيين نامه داخلی به صورت ميهمان با گروه کار مي كنند . مطابق با اساسنامه پس از تأسيس گروه ، امور جاري گروه توسط هيئت مديره وقت اداره مي شود.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

چکاد اصفهان

دوچرخه سواری

طبقه بندی رشته: گزارش برنامه

<<بنام خدا>>

دوچرخه سواری

سرپرست  :  احمد شیروانی

تاریخ اجرا  :  10 شهریور ماه 1396

مدت اجرا  :  یکروز

نام منطقه  :  شهرضا ، اسفرجان زرچشمه

مسافت طی شده  :  60کیلومتر

گزارش نویس  :  لیلا نصر

تعداد اعضاء  :  4 نفر

تعداد میهمانان  :  15 نفر

تعداد کل شرکت کنندگان:  19

اسامی شرکت کنندگان در برنامه  :

اعضاء  :  احمد شیروانی ، حمیدرضا امیری ، لیلا نصر ، آمن رستمیان

میهمانان  :  قدرت اله بهزادی ، علی پورمند ، حجت اله قانع ، متین امین راسخ ، محمود ابراهیمیان ، محمد ابراهیمیان ، مرتضی نیلی ، شیدا پدرام ، محمد اسپیروز ، مصطفی صادقی ، محمد جوانی ، ایمان قادری ، مجید فاضلی ، مهسا ربیعی ، محمد سلیمیان.

شرح منطقه  :

روستای هونجان

روستای هونجان واقع در 60کلیومتری شهرستان شهرضا واقع در استان اصفهان قرار دارد این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده و دارای زمستان بسیار سرد و تابستان خنک است ، شغل بیشتر مردم کشاورزی است ، این روستا دارای مناطق تفریحی بسیار زیادی است که از جمله این منطقه تفریحی، منطقه بکر و دست نخورده زرین چشمه یا زر چشمه است که در ایام بهار و تابستان پذیرای مسافران بسیاری است.

هونجان دارای زمستان‌های سرد و بهار و تابستان‌های معتدل است، در فصل بهار و تابستان با توجه به آب و هوای خوب پذیرای مسافران از شهرها و نقاط مختلف است از تفرجگاه‌های معروف می‌توان به بیشه‌های مسیر رودخانه و آبکا که دارای آب معدنی است اشاره کرد ، در فصل‌های بهار و تابستان با توجه به ییلاقی بودن منطقه همه ساله پذیرای 350 خانوار عشایری است.

مراسم ازدواج هم با استفاده از ساز و ناقاره محلی در مدت دو روز با در آوردن عروس در روز نخست و داماد در روز دوم و رسم چوب بازی تا منزل داماد که مردم آن را همراهی می‌کنند و در عصر روز دوم با مراسمی داماد را اصلاح می‌کنند که بستگان و دوستان داماد با ریختن پول و هدایایی تا زمانی که سلمانی مشغول انجام اصلاح است به پایکوبی می‌پردازند.

وجه تسمیه روستای هونجان

در مورد وجه تسمیه این روستا مرحوم دکتر معین در جلد ششم فرهنگ معین در صفحات 2313و 2314 چنین نگاشته است که هون نام قبیله‌ای از قبایل ترک (ژلو تاتار) که از حوالی شمال آسیا است که به نقاط دیگر مانند شمال چین و صحراهای مغولستان و دشت‌های ترکمنستان و ایران کوچ کرده و انتشار یافته‌اند، کلمه هون بعدها به هونان و بعد از آن هونجان تبدیل شده است.

سابقه تاریخی روستای هونجان

به چند مورد می‌توان درباره قدمت و سابقه این روستا اشاره کرد که دارای اسناد و مدارک مستند است که قدمت این روستا به قرن چهارم یا پنجم هجری می‌رسد.

باقی مانده قلعه غازیان (جنگجویان) که در زمان مغول ساخته شده و بر اثر حوادث طبیعی تخریب شده است.

سند مالکیت از زمان شاه عباس که یک نفر را مامور جمع‌آوری مالیات از این روستا کرده که دارای اسناد و مدارک مستند است که قدمت این روستا را به قرن چهارم و پنجم هجری می‌رسد.

سنگ قبرهای موجود از زمان زرتشتیان.

سند خرید و فروش املاک که در زمان صفویه صورت گرفته و هم اکنون موجود است.

ساختمان قدیمی که 350 سال پیش ساخته شده و تاریخی ترین حکاکی شده است و از تاریخ روستا است که به قلعه اسماعیل کنی معروف است.

مسجد جامع با 280 سال قدمت تاریخی.

یک تخته قالی موجود در موزه لوور پاریس بنا بر اظهار یکی از محققان دانشگاه اصفهان

قالی کیخا بافت که در موزه آستان قدس رضوی است.

باقی مانده ساختمان حمام قدیمی که بنا بر دستور فتحعلی شاه قاجار احداث شده که سند آن موجود است و 36 تومان هزینه‌ ساخت آن شده است و این حمام به خاطر این که حاکمان در فصل ییلاق مدتی را در منطقه زر چشمه در جایی که بنام «یوردشاه» معروف است ، اطراق می‌کرده و به خاطر شکار نیاز به حمام داشته دستور می‌دهد که فردی به نام قاسم خان معروف به «قاسم خان قبا زر» مامور می‌شود که این حمام را بنا کنند.

کشف تعدادی ظروف سفالی و اشیای دیگر از قلعه‌های قدیمی.

تفریحگاه زرچشمه بر اثر جوشش چشمه‌ای با همین نام از دل کوه پدید آمده است.

بعد از آنکه مسیر جاده خاکی بین دو روستای اسفرجان و هونجان را پشت سر گذاشتید، وارد روستای هونجان می‌شوید و از اینجا ، باید 12 کیلومتر دیگر پیش بروید تا به زرچشمه برسید.

وقتی دو سه بلندی و پستی جاده را پشت سر گذاشتید ، با منظره درختان تفریحگاه زرچشمه مواجه می‌شوید، رویش گل‌های آبی رنگ در حاشیه جاده و دشت‌های اطراف تغییر دمای هوا و تمایل آن به سردی و نزدیکی فصل سرما را نوید می‌دهد.

تفریحگاه زرچشمه بر اثر جوشش چشمه‌ای با همین نام از دل کوه پدید آمده است ، چشمه‌ای زلال که از دل سنگ‌های سفید رنگ بیرون می‌آید، در اطراف رودخانه‌ای که از فعالیت این چشمه ایجاد شده انبوه درختان وحشی، یک پارک جنگلی طبیعی را ایجاد کرده است.

دامنه‌های اطراف این کوه محل رویش گیاهان دارویی فراوانی است که برای یافتن آنها شاید مجبور باشید ماه‌ها، عطاری‌های شهرها را بگردید.

 

گزارش برنامه :

 

صبحگاه جمعه دهم شهریورماه پس از سوار کردن دوچرخه ها بر باربندِ دوچرخهِ تعبیه شده بر سقف مینی بوس ، ساعت 6:50 از ابتدای خیابان صفه به طرف شهرضا درحرکت شدیم . پس از شهرضا به سمت جنوب ادامه داده به روستای منظریه رسیده و 8:30 در روستای زیارتگاه ، متوقف و با صرف صبحانه و آماده سازی دوچرخه ها، 9:30 در کنار همرکابان شهرضا به سمت هونجان در رکاب شدیم و با گذر از ولندان ، قوام آباد، مسینه ، بوان، خسروآباد به اسفرجان می رسیم و پس از آن وارد  هونجان می شویم و از آنجا حدود 12 کیلومتر تا مقصد زرچشمه در ادامه رکاب می شویم . شیب خفته مسیر را غالب است . پس از پایان جاده آسفالت به سمت راست ، جاده خاکی را در پیش می گیریم ، چادرهای عشایر و خط سبزی از درختان در مقابل منتهی به چشمه دیده می شود ، بعد از حدود هفت کیلومتر، ورودی منطقه گردشگری زرچشمه رویت می شود . پوشیده از درخت با گذر آب بسیار سرده سرچشمه و حضور مردم جهت تفریح ، در میان کوه و خشکی منطقه اطراف، گویی روح زندگی و حیات در آن دمیده باشد . تا ساعت حدود 14:00 همرکابان از راه رسیدند ، زیر سایه سار درختان ، بساط ناهار گستردیم، دیری نپایید هر آنچه در آن بود دیگر نبود! بگونه ای تن های خسته به خواب دادند که زیراندازها محو ، دیگر نفس نمی کشیدند! 17:15 پس از به یادگار نشاندن این جماعت پر انرژی در عکس ، رو به بازگشت نهاده و بدلیل سرازیری بیشتر در مسیر، سی دقیقه ای تا اسفرجان طول کشید و از آنجا دوستان شهرضایی را بدرود ، در ساعت 19:00 سوار بر مینی بوس به سمت اصفهان، برنامه پر باری از چکاد خاتمه یافت....

AddThis Social Bookmark Button

ویدیو کلیپ

جهت نمایش ویدیو کلیپ بر روی عکس زیر کلیک کنید:

You Tube

تماس با ما

آدرس : اصفهان - صندوق پستی 1573-81465

تلفن : 09138787177

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر : 33861277 - 031

Telegramکانال رسمی تلگرام گروه کوهنوردی چکاد اصفهان 

 

پلهای ارتباطی