گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان - تاسیس 1367
 • کوهنوردی

   

  بطور کلی ورزش و علی الخصوص ورزش کوهنوردی میتواند پلی باشد به سوی موفقیت ، موفقیتی که ما آن را در کوهنوردی اینگونه تعریف میکنیم : صبر و استقامت در برابر شرایط سخت و ناملایمات پیش رو ، کمک به یکدیگر در راستای رسیدن به هدفی مشترک.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

 • گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

   

  اين گروه ، داراي مجوز رسمي از فدراسيون كوهنوردي ايران ميباشد . در حال حاضر 70 نفر عضو رسمی و 5 نفر عضو پویا ( براساس آیین نامه طرح پویا ) دارد و تعداد بيشتري از کوهنوردان با توجه به آيين نامه داخلی به صورت ميهمان با گروه کار مي كنند . مطابق با اساسنامه پس از تأسيس گروه ، امور جاري گروه توسط هيئت مديره وقت اداره مي شود.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

چکاد اصفهان

صعود قله علم کوه - پیمایش دره سه هزار

طبقه بندی رشته: گزارش برنامه

<<بنام خدا >>

صعود قله علم کوه - پیمایش دره سه هزار

سرپرست  :  آرش بذرافشان

تاریخ اجرا  :  5 لغایت 9 تیر ماه 96

ارتفاع قله  :  4850 متر

اسامی شرکت کنندگان  :

اعضا  :  هادی فوقانی ، امیر مصلحی ، محسن فوقانی ، ناصر فوقانی ، آرش بذرافشان ، لیلانصر ، سعید عابدینی ، عزت اله توازهی ، مرتضی زینلی

میهمانان  :  ستاره بذرافشان ، حسن قدیریان ، فرزانه فوقانی ، معصومه عالی زاده ، اردشیر ، حسن اعتدال پور ، ناصر عرفانی نیا

گزارش نویس  :  لیلا نصر

گزارش برنامه  :

چکاد سفری پنج روزه با گزینش افرادی با توانایی خوب در پیمایش مسیر با کوله سنگین ، در پیش رو دارد . سرپرست برنامه تهران است و طبق برنامه شب هنگام یکشنبه چهارم تیرماه مینی بوس آقای رحیمی در آخرین میعادگاه ، دروازه تهران توقف نموده و با بستن کوله ها بر باربند ساعت 22:45 ، اصفهان را ترک و 5:15 صبح دوشنبه 5 تیرماه 96 تهران میدان آزادی سرپرست به همراه دو تن دیگر همنوردان به ما پیوستند. جاده کرج ترافیک شروع شد و روز شمار برنامه را در هم کوبید . ساعت 10:00 ابتدای جاده چالوس رسیده ، حدود یازده جاده یک طرفه شد و کمی بر روانی حرکت افزود . سوخت مینی بوس در این حجم ترافیک تمام می شود . ساعت 15:00 در منطقه آسارا جهت سوختگیری توقف می کنیم اما مخازن خالی و باید منتظر ماند از فرصت استفاده نموده و بساط ناهار در پایین دست کنار رودخانه می گستریم . ترافیک تقریبا تمام شده بود و با سرعتی بهتر در مسیر شده و بالاخره 18:45 به قرارگاه رودبارک رسیده و یکراست به طرف قرارگاه ونداربن رفته و  ساعت 19:00  مینی بوس را ترک و تعدادی در محوطه بیرون کمپ زده و تعدادی در قرارگاه شب مانی گزیدند.

سه شنبه 6 تیرماه 1396  :

صبح هنگام نیسان وانت طبق قرار 6:30 رویت نمی گردد و بدلیل نقص فنی در ساعت 8:30 با پیگیری سرپرست خود را به ما رسانده به همراه کوله ها رودخانه را عبور، جاده منتهی به گلوگاه را در پیش گرفته و پس از 45دقیقه ، با حرکت در امتداد رودخانه ، به آخر این جاده پر چالش که آغازگر صعود می باشد رسیدیم . 9:30 کوله ها بر شانه بر بستهمسیر مالرو مشخصی که از سمت چپ رود به بالا وجود دارد را در پیش گرفتیم . پس از آن یخچال برفی بوجود آمده ، که عبور از آن مسیر هموارتری را رقم می زند و همه فصل ها وجود ندارد . بعد از گذر از بند گلو وارد حصار چال می‌شویم. منطقه‌ای سرسبز با ارتفاع حدود 3800 متر همراه با پستی و بلندی‌های کم که دور تا دور آن را کوه‌های بالای 4000 متر فرا گرفته و از گوشه و کنار آن جوی آبی سرازیر شده است. شمال آن کوه مرجیکش و علم‌کوه، روبرو کوه خرسان و در جنوب کوه‌های حصارچال به چشم می‌خورد.11:30 در بالا دست دشت کوله بر زمین گذاره ، با توجه به فقدان آب تا قله توشه آب و خوراکی اندک برگرفته و با جانفشانی آقای ناصر فوقانی در ماندن و حفاظت از وسایل 11:50 ره به سوی قله کشیدیم . قله مرجیکش را دور نمی زنیم ، پاکوب منتهی به آن با شیب بیشتر اما مسیری کوتاه تر را انتخاب 13:45 آن را عبور و به روی خط الرأس علم کوه می‌رسیم. در سمت چپ پناهگاه خرسان و در راست پناهگاه سیاه ‌سنگ‌ها دیده می‌شود . مسیر مالرو است گروهی کوهنوردان لهستانی در بازگشت از قله برایمان دست تکان می دهند . ساعت 16:45 گام بر چکاد چون علمِ علم می نهیم در زیر پایمان دیواره بلند و با عظمت علم‌کوه وجود دارد . دور تا دورمان را کوه‌های بالای 4000 متر فرا گرفته . از پایین دیواره به سمت شمال یخچال بزرگ علم‌کوه ، در سمت شرق کوه‌های مرجیکش ، شاخک‌های علم ، سیاه‌ سنگ‌ها و در غرب هفت‌خوان ، تخت سلیمان و در جنوب خرسان و حصار چال خودنمایی می‌کنند . بدلیل صعود بدون وقفه و افزایش ارتفاع در یک روز بیشتر همنوردان را سر دردی دچار شد . ساعت 17:00 رو به فرود نهادیم و اینبار از مسیر پاکوب پایین دست مرجیکش سرازیر شده و ساعت 20:00 در دشت حصار چال چادر ها برپا نمودیم . به همراه تاریکی هوا نیز رو به سردی می رود . پاها در خستگی فرو و تن ها در چادر ولو! نوشیدنی گرم چه طعام گوارایی است در این زمان ، پس از شارژ بدن به آغوش خواب می رویم . سرما دشت را فرا می گیرد و خاموشی غالب می گردد.

چهار شنبه 7 تیرماه 1396  :

ساعت 8:00 صبح طبق قرار کوله ها بر دوش به سمت لشکرک کوه و دریاچه حصارچال ره می کشیم .کل منطقه حصارچال چون نقشه توپوگرافی به چشم می آید مناظر بس شگرف که دل از نظاره اش سیراب نمی گردد ، پس از یک ساعت در کنار دریاچه آن نقش زیبا در دامان کوه را به تصویر می کشیم . و در جهت علم کوه دریاچه را دور زده به سمت بالا ، پاکوبی نمایان میشود در سمت چپ با شیبی تند پس از گذر از آن و یخچالی دیگر با نمایان شدن سنگ چین جان پناه گردون کوه ساعت 11:00به بالای گردنه ، در ارتفاع4402(مطابق با جی پی اس) می رسیم. پس از پانزده دقیقه با کوله سنگین برفراز قله گردون کوه گام می نهیم . دماوند در شرق خود نمایی می کند و علم کوه و قله های مناره ، ستاره ، خرسان، هفت خوان ها در شمال ما را احاطه کرده اند و با ادامه پیمایش خط الرس می توان این قله ها را نیز درنوردید . اما با وجود کوله های سنگین، پیمایش از این مسیر و سرازیر شدن در دره سه هزار طاقت فرسا خواهدبود . در این راستا از بام گردون کوه در جهت شمال غربی به طرف گردنه میش چال (سه هزار) سرازیر شده و با وجود شن اسکی فرود راحتر صورت می گیرد 12:20 پس از گذر از یخچالی جهت سهولت ، به گردنه رسیده و پس از استراحتی چند به طرف دره سه هزار سرازیر می شویم . مسیر انتخابی ، مسیر ریزش بهمن است و فرود با سرخوردن همراه می نمود در صورتیکه یال جلوتر فرود آسانتری را می توانست رقم بزند . با گذر ازمسیر پر برف شیب کاهش می یابد . ساعت 14:00 در ابتدای دره ، کنار رودخانه جاری از سمت طالقان جهت صرف ناهار توقف می نماییم . 15:10  در ادامه مسیر شده و با گذر از پاکوب ها در امتداد رودخانه در حرکت می شویم . پیمایش با کوله سنگین خستگی بیشتری بر تن می نشاند ، چشمه ها و آبشارهای زیادی از دامنه ها سرازیر می شوند و در آغوش رودخانه آرام می گیرند. دشتی سرسبز در ورای رود ، زیر گام گاوهای فربه تابلوی نقاشی می ماندکه بی ارائه به تماشا نشستیم . 19:15 استراحت را ترجیح پای از ادامه راه کشیده ، محلی نسبتا مسطح ملخ زارِ بدون آب را جهت شب مانی انتخاب می کنیم که سی دقیقه تا محل آبگرم فاصله دارد . هوا تا حدودی سرد می نماید . ملخ ها به خانه می روند. در ارتفاعی بالاتر از رود ، دور از تکرار صدای آب در خواب فرو می رویم .

پنج شنبه 8 تیرماه 1396  :

صبح هنگام 6:30 آماده در ادامه مسیر شده ، ساعت 7:00 با رویت سنگ چین ها و کمپ گروهی دیگر از کوهنوردان چشممان بر منظره زیبا اما پر زباله آبگرم روشن می شود . با عبور از پل چوبی و دلهره دار به پای چشمه می رسیم . حوضچه ای  است که آبگرم از حفره زیرین آن جوشیدن می کند اما روان نیست و در بالا دست نیز دهانه ای است که از وجود گوگرد و آبگرم نقشی زیبا به خود گرفته و می توان با استفاده از کاسه موجود آبتنی نمود . پس از گذر از آن محل شگفت در دامان کوه ، در ساعت 8:30 در کنار رود محلی مسطح خوان صبحانه گسترده . آهنگ گذر گله های بزرگ گوسفند  به همراه گرد و خاک ، شاید صبحانه ای تکرار نشدنی را رقم زد . 9:15 به حرکت ادامه با گذر از فراز و نشیب های بیشتر ، 10:30 به کافه ای برخورد نمودیم که نام روستای کرن را به همراه داشت . تلاقی دو رود یکی زلال از سمت دره سه هزار و دیگری گل آلود از سمت دره هفت تنان منظره زیبایی پدید آورده است . آثاری از تمدن چون تیرک های برق نمایان و ساعت 11:00 باغات و خانه های روستای درجان شادیِ فراق از خستگی به ارمغان می آورند . پس از عبور از دل روستا رویت مینی بوس آقای رحیمی پایان پیمایش را فریاد می زند . ساعت 12:10 روستا را ترک و 13:30 در منطقه سه هزار روستای سرواش پشته ناهار را با ماهی معروف شمال صرف ، 15:30 تنی به دریا ، 17:30 با آبگرمی در رامسر، خستگی از تن زدوده ، به دیدار دوست عزیز آقای گلستانه ساعتی گذشت و آخر ، کنار پارک ساحلی شیرود در کنار دریا آنجا که رودخانه دو هزار سه هزار به آن می پیوندد چادر ها افراشته و دل در گرو خواب ، آرمیدیم .

جمعه 9 تیرماه 1396  :

 

7:30 صبح جمعه نهم تیرماه با صرف صبحانه ، در رکاب مینی بوس دل کنده از سفر، دلتنگ دیار و منتظران رو به بازگشت گذارده و شب هنگام ساعت 22:00 ، بار دیگر برنامه ای موفق برگی بر خاطرات چکادیان افزود.

AddThis Social Bookmark Button

ویدیو کلیپ

جهت نمایش ویدیو کلیپ بر روی عکس زیر کلیک کنید:

You Tube

تماس با ما

آدرس : اصفهان - صندوق پستی 1573-81465

تلفن : 09138787177

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر : 33861277 - 031

Telegramکانال رسمی تلگرام گروه کوهنوردی چکاد اصفهان 

 

پلهای ارتباطی