گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان - تاسیس 1367
 • کوهنوردی

   

  بطور کلی ورزش و علی الخصوص ورزش کوهنوردی میتواند پلی باشد به سوی موفقیت ، موفقیتی که ما آن را در کوهنوردی اینگونه تعریف میکنیم : صبر و استقامت در برابر شرایط سخت و ناملایمات پیش رو ، کمک به یکدیگر در راستای رسیدن به هدفی مشترک.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

 • گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

   

  اين گروه ، داراي مجوز رسمي از فدراسيون كوهنوردي ايران ميباشد . در حال حاضر 70 نفر عضو رسمی و 5 نفر عضو پویا ( براساس آیین نامه طرح پویا ) دارد و تعداد بيشتري از کوهنوردان با توجه به آيين نامه داخلی به صورت ميهمان با گروه کار مي كنند . مطابق با اساسنامه پس از تأسيس گروه ، امور جاري گروه توسط هيئت مديره وقت اداره مي شود.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

چکاد اصفهان

گزارش برنامه قله هماگ بندرعباس

طبقه بندی رشته: گزارش برنامه

<< بنام خدا >>

گزارش برنامه قله هماگ بندرعباس

 

سرپرست برنامه : لیلا نصر

گزارش نویس : لیلا نصر

تاریخ اجرا : 10 الی 12 آذرماه 95

مدت اجرا : سه و نیم روزه

نام منطقه : بندرعباس

حاضرین در برنامه :

اعضاء : لیلا نصر ، مرتضی زینلی ، امیرعباس مصلحی

میهمانان : منوچهر طالبی ، محمد مصلحی ، علی پورمند

 

کوهستان هماگ :

کوه هماگ درشمال شهرستان بندرعباس و قسمت جنوبی شهرستان حاجی آباد قرارگرفته است . این منطقه در قسمت مرتفع استان قرارگرفته و حداقل ارتفاع آن درحدود ۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا می باشد. کوه هماگ بلندترین ارتفاع استان هرمزگان از رشته کوههای زاگرس جنوبی است. تشگر به ارتفاع ۳۲۶۷ متر از سطح دریا بلند ترین قله ی هماگ می باشد. کوه هماگ از غرب به روستای سیرمند از شرق به روستای هماگ از شمال به روستای شمیل ‌‍، جائین ، فارغان و بخوان وجنوب را روستاهای سیاهو ، زاکین ، تنب سورو ، تل گردو ، یخوران در بر میگیرد. کوهستان هماگ را میتوان از جبهه های مختلف صعود کرد معروف ترین جبهه صعود از روستای هماگ می باشد به همین دلیل این کوهستان به این نام معروف شده است. بهترین فصل صعود قله پاییز و زمستان می باشد و برنامه 2 روزه می باشد.

آب و هوا :

آب و هوای منطقه گرم وخشک بوده و درارتفاعات ، زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل می باشد این منطقه به علت برخورداری از تنوع زیستگاهها ، تغییرات ارتفاعی و اقلیم مناسب از پوشش گیاهی متنوع و مناسبی برخورداراست.

حیات وحش :

مهمترین حیات وحش منطقه را در ارتفاعات کل و بز و در ارتفاعات میانی قوچ و میش کارکارال ، خرس سیاه ، پلنگ ، گربه وحشی ، و درتپه ها ومناطق دشتی جبیر، روباه معمولی ، کفتار، گراز ، خدنگ وانواع جوندگان تشکیل می دهند. پرندگان غالب منطقه ازگونه های کبک و تیهو می باشند که در تمام فصول سال به وفور یافت می شوند. انواع پرندگان شکاری ، جغدها و پرندگانی نظیر دیدوک ، زنبورخورها ، کیلو ، سبزقباها ، باقرقره ، سسک ها ، دم جنبانک ، چک چک و... در این منطقه زیست می کنند.

خزندگان منطقه شامل انواع مار ، آگاما ، بزمچه و مارمولک می باشد.

پوشش گیاهی :

از نکات جالب توجه این منطقه وجود درختان سردسیری و گرمسیری می باشد. دراراضی پائین دست مناطق جنوبی بیشتر گونه های گرمسیری ازقبیل کهور، کنار ، گیشور ، استبرق ، خرزهره ، بید ، پده و... و در ارتفاعات میانی بادام کوهی ، بادامک ، بنه ، قیچ ، آبنوس ، گون و در ارتفاعات بالا ارس ، زیتون وحشی از گیاهان غالب منطقه می باشند. انواع میوه شامل نارنگی ، انگور ، گردو ، خرما ، انجیر ، زردآلو می باشد.

جاذبه های اکوتوریستی :

کوه هماگ به عنوان  بلند ترین کوه استان در این منطقه باعث شده که اکثر طبیعت دوستان و کوهنوردان به این منطقه مسافرت نموده و به کوهنوردی مشغول شوند. بعلاوه  تنوع زیستگاهی و بیولوژیکی باعث شده است که منطقه به عنوان یکی از  مهمترین مناطق جهت  جلب طبیعت گردان( اکوتوریست ها) معرفی شود . وجود دامنه ارتفاعی زیاد باعث ایجاد کلکسیونی از فون و فلور ایران در منطقه شده که به لحاظ زیست محیطی دارای ارزش بالا و غیرقابل انکاری است  که مطمئنا در استان نادر می باشد. آب و هوای ملایم به همراه  رود خانه ها و چشمه سار ها و باغ های مرکبات موجب شده که این منطقه به عنوان قطب کشاورزی استان نیز به شمار آید.

روز شمار برنامه :

سه شنبه نهم آذرماه راس ساعت  19:45 بوسیله اتوبوسVIP شرکت اتوبوسرانی همسفر از صفه رو به سوی بندرعباس نهادیم. (البته حرکت ساعت 19:15 می باشد که بدلیل مشکل فنی حرکت دیرتر انجام گرفت) .

چهارشنبه 10 آذرماه 95 :

بنابر قرار قبلی با گروه کوهنوردی بندرعباس ، ساعت7:10 صبح روز چهارشنبه دهم آذرماه، دو راهی سیاهو پس از حاجی آباد در 60 کیلومتری بندرعباس اتوبوس را ترک و با گذر از جاده و رسیدن به جاده سیاهو درانتظار پیوستن آن گروه در سایه سار اتاقک های موجود خوان صبحانه گستراندیم . فروشنده های پرتقال و نارنگی نیز سر از خواب برداشته و بساط فروش گشودند. ساعت 10:30 همنوردان بندری را بوسیله یک دستگاه مینی بوس، رویت و به آنها پیوستیم، مسیر روستای سیاهو را در پیش گرفتیم. در روستا آخرین خرید مایحتاج را انجام داده  و مسیر را مستقیم ادامه دادیم ، در سمت چپ، اولین فرعی، جاده زاکین می باشد که مسیری دیگر جهت صعود را رقم می زند، پس از روستای سیاهو ، روستای سِغ و تلگردو  را  گذر کرده کم کم وارد جاده خاکی می شویم و به دو راهی می رسیم که مستقیم به سمت ماشاری است و ما  در سمت چپ به سوی هماگ بالا حرکت می کنیم ، جاده سیخوران در سمت راست به چشم می خورد و ما همچنان در مسیر هماگ بالا حرکت کرده باز به دوراهی می رسیم که در سمت چپ ، تابلوی توتنگ مشاهده می شود، با توقف روبروی مسجد با غذای محلیِ نذری به مناسبت مذهبی از ما پذیرایی کردند. پایان سواری و کوله ها بر دوش، به سمت بالا به طرف راست  حرکت می کنیم که وارد باغات نارنگی با ارتفاع حدود1900متر از سطح دریا  می شویم . (بدلیل نقص فنی مینی بوس در میان راه و انتقال همنوردان بوسیله وانت بار طی دوبار به توتنگ زمان زیادی را از دست دادیم و با گرد آمدن همنوردان بر بالای باغ ساعت 15:40 استارت حرکت آغاز شد. ) ساعتی را با آخرین پرتوهای خورشید در حرکت بوده تا اینکه تاریکی آرام آرام سایه بر کوهستان گسترانید. هوا مطلوب و گاه در استراحت بعلت تعریق سرمایی مرموز نفوذ می کند . با کوله بارهای سنگین و گام هایی روان زمان را در مکان در می نوردیم . مسیر به گونه ای طی می شود که از بالا،سمت راست دره در پاکوبها بوده و با رسیدن به سنگ بزرگی که تنگی را ایجاد کرده به سمت چپ معروف به گودی بارزین حرکت می کنیم تا اینکه باز درسمت راست به باغات انار همان تنگ بارزین رسیده و شب مانی در آخرین نقطه باغ  ،پای چشمه ،در ساعت 21:30 که نقطه صعود می باشد آغاز می شود. با توجه به استراحت های زیاد و اتلاف وقت زمان بیشتری را به خود اختصاص داد. اما در حالت مطلوب که چند تن از همنوردان پس از ما پیمایش داشته و از همین مسیر به ما پیوستند از ساعت 17:30 تا 21:40  ،حدود 4 ساعت به طول انجامید. در بارزین آب به وفور در دسترس است و لوله کشی از چشمه نیز در میان باغ دسترسی را آسانتر می نماید.

با مشخص شدن زمان صعودِ صبح ، همگی به آغوش خواب می شتابیم. آسمان در سیاهی خود فرو رفته ،عاری بودن از آلودگی، ریسه هایی از ستارگان،چشم می نوازید .. اما خواب بر چشم غالب می نمود ...

پنج شنبه  11 آذرماه 95 :

صبح روز پنج شنبه 11آذر ماه ساعت 6:30 همنوردان، آماده در رکاب، بدون جمع آوری چادرها و سپردن آن به پنج همنوردی که قصد صعود نداشتند، به سوی چکاد هماگ، ره شتافتند . پاکوب سمت راست از کنار دیواره مشخص می شود و با پیمودن پاکوب تا انتهای رودخانه بی آب و با گذر از آن بستربی آب  و افتادن در شیب سمت چپ و پیمایش شیب متمایل به راست تا خط الراس ، می توان قله را سمت راست با شیب  بالاتر مشاهده نمود . هوای مطلوب و آسمان آرام، صعود خوبی رارقم می زد، پس از چهارساعت پیمایش و مجموع یک ساعت استراحت در ساعت 11:30 بر فراز تشگر بلندای هماگ گام نهاده و به تصویر کشیدیم پیروزی عاشقانه را ...

پس از چهل دقیقه درنگ بر فراز هماگ ، فراغ را در راه شدیم و رو به بازگشت نهادیم ... گروهی پیشتاز با سرعتی بالاتر ساعت 15:00 به بارزین باز رسیدند و مابقی با حوصله بیشتر در ساعت 16:30 باز آمدند، در کمپ ماندگان با چای آتیشی و سوپی دلچسب ، استقبال شیرینی داشتند و شبی به یاد ماندنی با صرف شام و گرد آتش، در کنار همنوردان بندر در قلبمان به ثبت نشست ... شبهای سرد بارزین خوابی دلنشین در چادر و کیسه خواب، به ارمغان می آورد .

جمعه 12 آذرماه 95 :

 

صبح هنگام با بستن دوباره کوله بارها و جمع آوری چادرها پای در بازگشت گذارده، اما دیدن پاییز بارزین در زیر انوار پر تلالو خورشید بی اراده کوله ها بر زمین می نهاد و به تصویر کشیدن آن زیبایی را دریغ نمی نمود ...وجود درختان انار،گردو و درختان تنومندِ با قدمت، بهشتی دلفریب می نمود...  و اینگونه بود که ساعت 10:00 لاجرم دل در بارزین جای و رو به بازگشت نهادیم . ابتدا متمایل به راست در حرکت می شویم پس از گذر از خرسنگ ها پاکوب مشخص است و تا پایین هدایت می شویم ساعت 13:00 به چشمه و باغ نارنگی توتنگ رسیدیم و پس از ساعتی استراحت، سوار بر مینی بوسِ در انتظار ، به سیاهو بازگشته و ساعت 16:00 در جاده ی به سمت  بندرعباس،در محل ایست بازرسی معروف به گلوگاه ، همنوردان بندرعباس را بدرود و به انتظار اتوبوس های اصفهان نشستیم که از قبلا هماهنگی و رزرو صندلی صورت گرفته بود. ساعت 17:30 سوار بر اتوبوس محل را به مقصد اصفهان ترک و 6:30 صبح روز شنبه با تاخیر یک ساعتی به دلیل لغزنده بودن اواخر مسیر به خاطر بارندگی به ترمینال صفه رسیده و برگی بر خاطرات چکاد افزودیم . همنوردان دیگر که با وسیله شخصی در برنامه حضور و در عصر پنج شنبه پس از فرود از قله ،چادرها و کوله بربستند و در بازگشت شدند ، ساعت  19از آبگرم گنو استفاده کرده و ساعت 10:30 به علت تصادف کامیون و مسدود بودن مسیر دو ساعت استراحت  روز جمعه ساعت 13:00 در اصفهان حضور داشتند.

AddThis Social Bookmark Button

ویدیو کلیپ

جهت نمایش ویدیو کلیپ بر روی عکس زیر کلیک کنید:

You Tube

تماس با ما

آدرس : اصفهان - صندوق پستی 1573-81465

تلفن : 09138787177

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر : 33861277 - 031

Telegramکانال رسمی تلگرام گروه کوهنوردی چکاد اصفهان 

 

پلهای ارتباطی