گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان - تاسیس 1367
 • کوهنوردی

   

  بطور کلی ورزش و علی الخصوص ورزش کوهنوردی میتواند پلی باشد به سوی موفقیت ، موفقیتی که ما آن را در کوهنوردی اینگونه تعریف میکنیم : صبر و استقامت در برابر شرایط سخت و ناملایمات پیش رو ، کمک به یکدیگر در راستای رسیدن به هدفی مشترک.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

 • گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

   

  اين گروه ، داراي مجوز رسمي از فدراسيون كوهنوردي ايران ميباشد . در حال حاضر 70 نفر عضو رسمی و 5 نفر عضو پویا ( براساس آیین نامه طرح پویا ) دارد و تعداد بيشتري از کوهنوردان با توجه به آيين نامه داخلی به صورت ميهمان با گروه کار مي كنند . مطابق با اساسنامه پس از تأسيس گروه ، امور جاري گروه توسط هيئت مديره وقت اداره مي شود.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

چکاد اصفهان

برنامه آبشار کرودی کن

طبقه بندی رشته: گزارش برنامه

<<به نام خدا>>

برنامه آبشار کرودی کن

سرپرست  :  منوچهر نصر

تاریخ اجرا  :  18 و 19 خردادماه 96

تعداد اعضا  :  5 نفر

تعداد میهمانان  :  7 نفر

تعداد کل کننده  :  افراد شرکت 12 نفر

اسامی اعضا  :  آقایان  رجایی ، منوچهر نصر ، مجتبی روحانی ، منصور خجسته و کیوان رفیعی.

اسامی میهمانان  :  آقایان صباغ ، محسن فقیه زاده ، وحیدعرفانی نیا ، محمد مصلحی ، آمن رستمیان ، حسن قدیریان و مهرداد مکتوبیان.

گرزاش  :  آمن رستمیان

مشخصات منطقه  :

 آبشار کرودی کن در دره تنگ زندان در منطقه حفاظت شده سبزه کوه روبروی قله کلار قرار دارد.کرودی کن در زبان محلی مرکب از کلمه های کر به معنای مه و دی به معنای دود است نامی زیبا برای این آبشار ریزش آب از ارتفاع بالا و باد باعث معلق شدن ذرات ریز آب در آسمان می شود. این آبشار در موقعیت جغرافیایی E505845N314121 در 55 کیلومتری شمال لردگان در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. این آبشار در بین دیواره های سنگی بلندی از دو طرف در میان دره ای عمیق واقع شده است. به دلیل سختی دسترسی به این مسیر نام این دره تنگ زندان گذاشته شده كه مجموعه اي زيبا از كوهستان ،‌آبشار ، جريان آب ،گياهان خودرو و حيات وحش است ،‌چند صباحي بيش نيست كه به شكل اتفاقي طي يك گشت هوايي نقاب از رخ زيباي بي مثال خود باز كرد و الان تنها گردشگران و كوهنورداني كه خستگي سفري چند روزه از ميان صخره ها و ناهمواريهاي كوهستان را به جان مي خرند ، مي توانند حظ بصرازاين قطعه گمشده بهشت زميني را در ضمير خاطره يا چشم تنگ دوربينهاي تصويربردار خود جاودانه كنند.. طول كلي آبشار 120 متر است و طي دو مرحله 50 و 70 متري سرازير مي شود. حجم آب فروريخته از بالاي آبشار باعث پخش شدن قطرات و ذرات بسيار ريزي در فضا مي شود همچون مه يا دود سفيد رنگي كه تمام فضاي اطراف آن را مي پوشاند و باعث عدم دسترسي نزديك به آبشار مي شود . سبزه ها و خزه هاي نزديك آبشار كه همان ذرات پاشنده معلق در فضا عامل رويش آنها هستند باعث لغزنده بودن محيط گشته و بايد بسيار مراقب بود تا حادثه اي براي افراد پيش نيايد. 10 آبشار مرتفع در دره تنگ زندان سبزكوه واقع گرديده كه بدليل شيب زياد و نبود راه مالرو مشخص، حتی عشایر نیز قادر به گذر از آن نیستند.

هزاردره کوهستانی بلند است که به تقریب در بخش مرکزی زاگرس در جنوب غرب کشور عزیز ایران واقع گردیده است. این کوهستان در شرق استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته و موقعیت جغرافیایی قله اصلی آن در 31 درجه و 46 دقیقه و 35 ثانیه عرض شمالی و 51 درجه و 1 دقیقه و 46 ثانیه طول شرقی واقع شده است. از نظر تقسیم بندی جغرافیای سیاسی بخش جنوبی کوهستان هزار دره در بخش مرکزی شهرستان لردگان و بخش شمالی آن در شهرستان بروجن قرار گرفته است. کوه هزار دره از شمال و شمال خاوری به کوه چیرو و دشت گندمان، شمال غرب به سبزکوه و در دامنه جنوبی آن رودخانه کره بس در جریان است. تنگ معروف دز یا زندان با آبشار و چشمه مشهور "کرودی کن" هزار دره را از سبزکوه جدا می کند. روستاهای پیرامون و نزدیک هزار دره از سوی شرق سرپیر، از شمال شرقی مورچگان و وستگان و از جنوب روستای دو مکان و برجویی هستند

شرح گزارش  :

ساعت 7 بامداد روز پنجشنبه 18 خردا ماه 96 حرکت گروه با یک دستگاه مینی بوس از دروازه تهران آغاز شده پس از دو توقف در شهر برای پیوستن همنوردان راهی منطقه شدیم . ساعت 9 از بروجن گذر کرده پس از آن در گندمان سه نفر از رامهرمز و یک نفر از یزد با وسیله شخصی منتظر ما بوده تا همراه شوند و با هم از این سفر خاطره بسازیم.

ساعت 10:40 دقیقه از روستا های مورچگان و وستگان گذشته وارد جاده خاکی زیبا و نسبتا طولانی شدیم که مناظر بکر زاگرس را در هر جهت برابر دیدگان به رخ میکشید .در مسیر عشایر را هم در چادر و هم در مسکنهای نسبتا دائمی و باغات کوچک آنها و گله ها و چشمه ها و ک.هها گون زار ها نظاره گر بودیم.داشتن راهنمایی که با مسیر آشنا باشد برای جلو گیری از اشتباه در دو راهیها لازم است لیکن اجمالا میتوان گفت باید مسیر اصلی تر در دو راهیها انتخاب شود و در دو نقطه که مسیر ها مشابه است مسیر سمت چپ ما را به مقصد خواهد رساند.

پیمودن جاده خاکی تا ساعت 1:20 به طول انجامید تا به انتهای مسیر جاده رسیدیم.با نظر سرپرست نهار همانجا صرف شد و سا عت 2:10 پیمایش را آغاز نمودیم مسیر در ابتدا با پاکوب ضعیفی در جهت جنوب غربی است تا به سنگ چین ابتدای ورود به دره میرسیم با اینکه سنگ چین ها و فلشهایی در کنار پاکوب وجود دارد شیب تند و ریزشی و در جاهایی دست به سنگ از همان ابتدا نوید مسیری سخت و محتاطانه برای رهروان  است .

در ساعت 17:30 به چشمه ای روان و گوارا رسیدیم و در سایه درختان مجاور آن تا ساعت 17:50 تجدید قوا کرده قدم در ادامه مسیر نهادیم از آن به بعد از شدت شیب تا حدود کاسته شده لیکن در چند نقطه درگیری با سنگ هنوزبود . به نظر نگارنده گزارش بهتر است در  پیمایش بازدید از آبشار از بردن وسایل سنگین و غیر ضروری خودداری شود و در انتخاب افراد با توانایی لازم برای برنامه لحاظ شود.

ساعت 7:25 به محل کمپ در بالای آبشار رسیدیم . اب آبشار از چشمه ای همنام با آبشار در پایین دست محل کمپ تامین شده و از درون حفره سنگی به پایین میریزد.  آب گوارای چشمه و مناظر کوههای سترگ اطراف همراه با هوای مطبوع و مهتاب شب خاطره ای فراموش نشدنی را برایمان به یادگار گذاشت.

صبح جمعه 19 خردا ماه 96 پس از بیداری حوالی 6:30 صبح و صرف صبحانه اکثر افراد گروه برای دیدن آبشار ساعت 7:30 در مسیر سنگ چین حدود نیم ساعت پایین آمدند و بعد لذت از تماشای آبشار و گرفتن چند عکس یادگاری به محل کمپ برگشته کوله  ها را بسته و راهی مسیر برگشت شدیم. از ساعت 9 تا 11:15 طول کشید تا به چشمه بین راه رسیدیم چون تنها محل دسترسی به آب و مسطح و سایه دار مسیر هست ناهار مختصری خورده از 12:25 تا 4:15 زمان خارج شدن تیم از دره بود و ساعت 5 به مینی بوس رسیدیم. 6:15 حرکت به سمت اصفهان و ضمن توقف در مسیر در کنار چشمه و بعد در بروجن ساعت 10:45 در اصفهان از هم خداحافظی کرده و برنامه به اتمام رسید .

 

لازم است از سرپرست محترم برنامه جناب نصر که باخوشرویی  و حوصله مثال زدنی ناظر و راهنمای همه افراد گروه بودند و بقیه همنوردان با تجربه  که ایشان را یاری کردند سپاسگذاری شود. 

AddThis Social Bookmark Button

ویدیو کلیپ

جهت نمایش ویدیو کلیپ بر روی عکس زیر کلیک کنید:

You Tube

تماس با ما

آدرس : اصفهان - صندوق پستی 1573-81465

تلفن : 09138787177

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر : 33861277 - 031

Telegramکانال رسمی تلگرام گروه کوهنوردی چکاد اصفهان 

 

پلهای ارتباطی