گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان - تاسیس 1367
 • کوهنوردی

   

  بطور کلی ورزش و علی الخصوص ورزش کوهنوردی میتواند پلی باشد به سوی موفقیت ، موفقیتی که ما آن را در کوهنوردی اینگونه تعریف میکنیم : صبر و استقامت در برابر شرایط سخت و ناملایمات پیش رو ، کمک به یکدیگر در راستای رسیدن به هدفی مشترک.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

 • گروه کوهنوردی چکاد اصفهان

   

  اين گروه ، داراي مجوز رسمي از فدراسيون كوهنوردي ايران ميباشد . در حال حاضر 70 نفر عضو رسمی و 5 نفر عضو پویا ( براساس آیین نامه طرح پویا ) دارد و تعداد بيشتري از کوهنوردان با توجه به آيين نامه داخلی به صورت ميهمان با گروه کار مي كنند . مطابق با اساسنامه پس از تأسيس گروه ، امور جاري گروه توسط هيئت مديره وقت اداره مي شود.

  برنامه کوهنوردیImage   کانال تلگرامImage

چکاد اصفهان

گزارش صعود به قله آسماری

طبقه بندی رشته: گزارش برنامه

<< بنام خدا >>

گزارش صعود به قله آسماری

مشترک با گروه کوهنوردی دنا اصفهان

سرپرست برنامه : امیر عباس مصلحی

تاریخ اجرا : 29 دی ماه الی 1 بهمن 95

نام منطقه : مسجد سلیمان ، گلگیر

مدت اجرا : دو و نیم روزه

نام قله : آسماری (مینافیس)

ارتفاع : 1391 متر

درجه سختی : متوسط

گزارش نویس : فاطمه نصری

مسئول محیط زیست : عزت اله توازهی

حاضرین در برنامه :

اعضاء : امیرعباس مصلحی ، حمید امیری ، همایون مینوئی ، مهرانگیز اقبالی ، شهنوش عبادت ، عزت اله توازهی ، فاطمه نصری

میهمانان: آمن رستمیان ، مجید گلزار ، منوچهر طالبی ، قوام شفیع زاده ، زهرا تالاری

 

موقعیت جغرافیائی کوه آسماری :

کوه آسماری مانند سایر کوههای رشته کوه زاگرس جهتی شمال غربی به جنوب شرقی دارد. مابين شهرهاي مسجد سليمان و هفتكل و ایذه قرار دارد . ولی دسترسی به آن از شهر های مسجد سلیمان و یا هفتکل میسر است .شکل زیبای کوه به صورت یک خط الرأس مجزا و جدا مانده از کوههای اطراف به طول 25 کیلومتر است. مسیرهای آن پوشیده از سنگهای سخت آهکی و مرمرین.در شمال غرب آن روستای «گل گیر» از توابع مسجد سلیمان و در جنوب شرق آن نیز روستاهای «پیرموسی» و «آب لشکر» در نزدیکی شهر «باغ ملک» قرار دارند. این کوه را شاید بتوان نزدیک ترین کوه قابل توجه برای صعود، به اهواز دانست. کارخانه سیمان کارون که معمولاً صعود را از آنجا شروع می کنند 150 کیلومتر از اهواز فاصله دارد و دارای 400 متر ارتفاع از سطح دریا است و از آنجا می توان تا ارتفاع 1300 متری روی خط االرأس کوه صعود کرد. البته بالاترین نقطه کوه ارتفاعی در حدود 1400 متر دارد که اگر بخواهیم به آن نقطه برسیم باید مسافت بسیاری را روی خط الرأس بالا و پایین برویم.

اّشکفت سلمان (نیایشگاه تاریشا) بزرگترین خط نوشته میخی ایلام نو را در خود جای داده‌است. اشکفت سلیمان در جنوب ایذه واقع شده و شامل چهار نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان و بقایای یک ساختمان متعلق به اتابکان است. این محل پرستشگاه تریشا یکی از خدایان ایلامی بوده‌است. در این منطقه علاوه بر وجود سنگ نوشته ها، شامل غار و چشمه ای معدنی از دل کوه میباشد که در اشکفت سلمان چهار نقش برجسته وجود دارد که دو تای آن داخل غار و دو تای دیگر در خارج از غار وجود دارد. بزرگ‌ترین نوشته خط میخی از دوره عیلامی در این غار وجود دارد که از زمان شاهک عیلامی، شاه بومی آیاپیر یا آیاتم، وجود دارد و هم‌چنین برای نخستین بار حضور مصور زن دوشادوش مرد در نقش برجسته‌های این غار دیده شده است.

روز شمار برنامه :

چهارشنبه بیست و نهم دی ماه  راس ساعت 22:30 از سه راه حکیم نظامی در جمع همنوردانِ گروه چکاد و دنا در رکاب یک دستگاه میدل باس به رانندگی آقای مرادی به سمت مقصد در حرکت شدیم .

6:15 به منطقه ایذه رسیده و  پس از هفتکل ساعت7:45 باغملک را عبور و 9:20 در منطقه گل گیر در ارتفاع 450متر از سطح دریا در نزدیکی کارخانه سیمان جهت صرف صبحانه وآغاز صعود پا از رکاب کشیدیم. پس از آماده شدن و اجرای جلسه معارفه و وظایف محوله! رو به صعود گذاردیم .صعود از جهات مختلف میسر می باشد در اواسط خط الرأس کوه یک چاه مطالعاتی نفت حفر شده که شرکت نفت برای دسترسی به آن،جاده ای از سمت جنوب شرقی کوه تا بالای کوه ساخته است که با استفاده از این جاده میتوان با اتومبیل یک صعود راحت و سریع به بالاترین نقطه این کوه انجام داد حرکت ما از جهت شمال شرق آغاز گشت که مسیر منتخب از شیب بیشتر و تندتری برخوردار است ، جهت حرکت به گونه ایست که ایذه در مقابل، مسجد سلیمان درسمت چپ، سمت راست هفتکل و در قفا اهواز ما را در بر می گیرند. دره را به طرف پایین متمایل به چپ پیموده تا در پاکوب مشخص قرار بگیریم ... به نسبت و اقتضای افراد استراحت های زیادی انجام شد . حس خوب صعود در کنار همنوردان، به تصویر کشیدن حضور در میان آن کوهستان دلفریب لذت را دو چندان می نمود.   اما احساس غریبیست در هوای ابری،عاری از باد، در میان بلوط های خفته که چون صاحب خانه ای متواضع، قد علم کرده و گاه در کنار تنه هایی همیشه خفته به سوگ نشسته ، قومی طاعون زده می ماند گویی مغلوب تشنگی شده باشند . بغض خاموش آسمان گاه با ریزش نموری باران رسوا و پرده از سینه پردرد  بر می دارد.   مسئول محیط زیست گروه می خواستند سکوت مرگ درختان بلوط را چنان به قلم بیاورم که خواب از سر مدعیان بِرُباید اما چگونه می توان چنین بی رحمی را چون دشنه ای بر قلب مسئولین فرو نمود که در صدد التیام برآیند؟!!!!!!

صعود در جهت شمال شرق همچنان ادامه دارد و سعی می شود با گذر از دره و حرکت در دامان کوه خود را به زیر قله رسانیم و مابقی مسیر را در شیب به اتمام رسانیم .

ساعت پانزده گام بر چکاد پهناور آسماری در ارتفاع 1380 (1380 جی پی اس نشان می داد و1391 به ثبت رسیده ) مملو از درختچه های بلوط برهنه که با شیبی ملایم به طرف پایین سرازیر می شود ، نهادیم. که نام آن به زبان محلی مینافیس  به معنای روبند زنانه است و آن به دلیل شباهت شکل و فرم قله از دور  است . اجرای سرود زیبای ای ایران بر بالاترین نقطه اهواز دلنشین می نمود . گویی در کنار همنوردان بر فراز بودن را به رخ می کشید. ناهار دلچسبی بود در کنار آسماری ، راس ساعت 16:00 روبه فرود نهادیم .باد وزیدن گرفت و هوا رو به تاریکی می رفت در پایین دست باد جای خود را به اندک سرما میداد و سیاهی غالب گشت ساعت 20:00 به محل کارخانه سیمان رسیدیم وفرود بی پایان به سرانجام گرایید .... به شهر ایذه عزیمت و در محل هماهنگ شده اداره دارایی ایذه به قصد شب مانی اتراق نمودیم. صبح هنگام ، جمعه یکم بهمن ماه شاهد باران مستمر شبانه بودیم که هوای مطبوعی را رقم زده بود و تا صرف صبحانه رخت بربست . بازدید ازسالن بولدرینگ خانه آقای باقرپور از دوستان همنوردِ ساکنِ ایذه که روح و عشق کوهنوردی خود را در آن دمیده بودند ساعتی به طول انجامید و با به تصویر کشیدن آن زحمات لوحی از تقدیر به یادگار نشاندیم . پس از آن رو نهادیم به بازدید از بخشی از آثار تاریخی ایذه ، اشکفت سلیمان در جنوب ایذه با سنگ نوشته هایی به خط میخی و طبیعت خواب و بیدار منطقه که زمستان را در پس سرسبزی خود پنهان می نمود . خورشید همچنان در پشت ابرها رخ کشیده و انوار پر فروغش را دریغ می کرد . اشکال و خطوط میخی حکاکی شده در دل کوه آدمی را در اندوه اجداد می نشاند.از استقبال آقای دکتر امامی رییس دانشگاه علمی کاربردی ایذه ، دوست آقای باقرپور و سخنرانی ایشان نیز مشعوف گشتیم . سپس با قلبی آکنده از اندوهِ فراغ،رو به سوی اصفهان باز در رکاب و ایذه را با همنوردان مهربانش وداع گفته و حدود ساعت 20:00 به آغوش اصفهان باز رسیدیم و برگی بر خاطرات شیرینِ چکاد افزود.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

ویدیو کلیپ

جهت نمایش ویدیو کلیپ بر روی عکس زیر کلیک کنید:

You Tube

تماس با ما

آدرس : اصفهان - صندوق پستی 1573-81465

تلفن : 09138787177

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمابر : 33861277 - 031

Telegramکانال رسمی تلگرام گروه کوهنوردی چکاد اصفهان 

 

پلهای ارتباطی